TALENTACADEMY MODÜLLERİ

“Communication Teams”

İletişim kopukluluğu yaşanmaması için çalışan kişiler çoğu kere sürece birkaç kopukluk da kendileri eklerler. Bu modülün amacı kişilere iş adabı kazandırmak ve iletişim becerilerini geliştirmektir (kendini yönetebilmek).

“Challenger Teams”

Sorunun etrafından dolaşacak yolu herkes bulabiliyor ama kısa bir süre sonra etrafta dolaşacak yol kalmayabiliyor. Sorunlara köklü çözümler getirmek tutku, adanmışlık, yöntem bilgisi, ekip halinde çalışma kültürü gerektiriyor. Bu modül kökleri kurumun içine yayılmış ve hatta dışına taşmış problemlere taraflarca kabul edilebilir kalıcı çözümler geliştirme yeterliği kazandırır (ekip olabilmek).

“Management Candidate”

Başkalarının kas gücünden, beyin gücünden, itibarından, sermayesinden vb. yararlanarak kurumsal bir performans meydana getirmekten sorumlu kişiler liderlik özelliklerinin yanına yönetim becerilerini de ekleyebildikleri ölçüde insanların hayatını kolaylaştırıyorlar. Yönetici adaylarının karizma sahibi olmasını desteklemek ve onları yönetim becerileriyle donatmak maksadıyla tasarlanmış bu modülün her bir eğitimi yurdumuzun ve dünyanın önemli merkezlerinde gerçekleştirilmektedir (lider olabilmek).

“Coaching Period”

Her yönetici birimler üstü koordinasyon gerektiren projelerin yöneticisi olmayı başaramayabilecektir, zaten böyle kişilere de çok sık rastlanmamaktadır. Ama belki de bir değişim lideri içinizdedir ve bir fırsat verilmesini bekliyordur. Bu son periyotun amacı iletişim, analizcilik ve yöneticilik konularında desteklemiş olduğumuz kişilere bireysel bir proje yapma fırsatı tanımak ve ona birebir koçluk ederek içerdeki cevheri dışarı çıkarmaktır (değişim lideri olabilmek). “Coaching Period” yöneticilerin gizil gücüdür.